Naši plavci byli úspěšní na LODM i MČR

Brno, Praha – Podolí – Úspěšné vystoupení na vrcholech plavecké sezóny za sebou mají Kristýna Nováková, Adéla Vítovcová a Martin Fait. Pro Novákovou bylo nejdůležitějším závodem Letní MČR dospělých a dorostu, které se konalo na začátku července v Praze – Podolí. Vítovcová s Faitem se snažili prodat formu na Letní Olympiádě dětí a mládeže, kterou letos hostilo jihomoravské Brno.

Za Plzeňský kraj zde bojovali plavci domažlické Jiskry od 26. do 28. června. Vítovcová si před svým startem na trati 200 metrů motýlek brousila zuby na cenný kov, což se jí nakonec nepodařilo. Z dopolední rozplavby postoupila třináctiletá plavkyně do finále ze čtvrtého místa. Na tento výkon ve finále bohužel nedokázala navázat a doplavala na sedmém místě.

I přesto náš kraj přivezl i díky domažlickým plavcům několik cenných kovů. O šest medailí se totiž postaral Martin Fait, který získal tři zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili. Na olympiádě nestartoval na svých dominantních 100 a 200 metrů prsa, přesto sbíral jeden úspěch za druhým. Přemožitele nenašel na tratích 100 a 200 metrů znak ani na 200 metrů polohovým způsobem. Těsně pod vrcholem na druhých místech skončil na 100 a 400 metrů volným způsobem. Bohatou medailovou sbírku završil bronzem na 50 metrů volným způsobem.

“U Adélky zapracovala nervozita, protože jistě měla na to získat cenný kov. I tak zaplavala svůj standart a určitě si z Olympiády odvezla plno zážitků a zkušeností. Martin plave stále ve výborné formě a těší mě, že to ukázal i v Brně, kde se stal nejúspěšnějším plavcem Plzeňského kraje. Oba zástupci našeho oddílu tak zaslouží pochvalu za reprezentaci kraje, města Domažlic i SK Jiskry,” zhodnotil vystoupení na LODM Václav Vlček.

V prvních dnech měsíce června se republikového šampionátu kategorií dospělých a dorostu zúčastnila jediná členka domažlické Jiskry, kterou byla Kristýna Nováková. Tato nadějná dorostenka se díky výkonům během sezóny kvalifikovala do Podolí na čtyři tratě. Se soupeřkami změřila síly na 50 metrů volným způsobem a poté na motýlkářské 50, 100 a 200m.

V rozplavbě na 50 metrů volným způsobem obsadila 10.místo, což těsně nestačilo na finálovou osmičku. V motýlkových disciplínách proklouzla i do finálové fáze. Na její hlavní trati 100 metrů motýlkem zaplavala v rozplavbách druhý nejlepší čas ze všech závodnic (1:06,84). Ve finále ještě čas vylepšila na konečných 1:06,19, což stačilo nakonec na celkové páté místo. Na dvojnásobné trati zaplavala devátý čas a tak se podobně jako na 50m kraulem těsně neprobojovala do finále. Veselejší již to bylo na 50 metrů motýlkem, kde zaplavala čas 30,09s znamenající páté místo a postup do finálových bojů. Tam bohužel zaplavala o 14 setin pomaleji a obsadila sedmou pozici.

“Kristýna předvedla na šampionátu výborné výkony. Dva starty ve finále a dvě umístění do desátého místa jsou výborným výsledkem a hnacím motorem do další práce. Zároveň bych chtěl Kristýnce poděkovat za její osmileté působení u domažlické Jiskry a přeju jí jen ty nejlepší studijní výsledky a mnoho radostných chvil v bazénu,” poděkoval Novákové za její působení v Domažlicích Václav Vlček.

Nováková totiž na šampionátu plavala naposledy za svůj mateřský oddíl, protože od září nastupuje na Sportovní gymnázium v Plzni, kde bude hájit dres Slavie VŠ Plzeň.

(Ondřej Váchal)

Napsat komentář